Menü Bezárás

Családjog

Egy házasság megromlása, a bizalom elvesztése, a család széthullása mindig megterhelő élethelyzetet teremt, fontos kérdéseket vet fel. Ezeket az adott helyzet szereplői nem szeretnék, nem bírják, vagy éppen eszükbe sem jut tisztázni. Ilyenkor a családjog szabályait kell alkalmazni és hatékony, gyakorlatias jogi támogatásra van szüksége a feleknek. Ezért mindenképpen érdemes ügyvéd segítségét igénybe venni peres és peren kívüli megoldások érdekében egyaránt.

A hazai családjogi szabályozás azonban nemcsak a házassági bontóperek szabályait foglalja magában. A családjog felöleli a házassági vagyonjogi kérdések rendezésének speciális kérdéseit, valamint a különböző tartási igényeket és viszonyokat (pl.: házastársi tartási igény válást követően, rokontartás, élettársi tartás) rendező szabályokat is.

Családjogi témában az alábbi szolgáltatásokkal állok ügyfeleim rendelkezésére:

  • Válás, házassági bontóper során peres képviselet;
  • Házassági vagyonjogi kérdések kapcsán tanácsadás, teljeskörű ügyvédi képviselet;
  • Gyermekelhelyezési viták peres és peren kívüli rendezése során jogi képviselet;
  • Tartási viszonyokkal kapcsolatos jogviták rendezésében való közreműködés

 

Gyakran ismételt kérdések

A családjog magában foglalja ügyvédi szemmel a házastársi vagyonközösséggel kapcsolatos kérdéseket. Ilyen mint például a házassági vagyonjogi szerződés, válás kapcsán a vagyonmegosztás, vagy a házastársi vagyonközösség megszüntetése. Továbbá e körbe tartozik még a válóper, a gyermekelhelyezés, a gyermek-, illetve rokontartás, valamint az apasági perek (apasági vélelem megdöntése, apaság megállapítása).

Közös megegyezéssel történő válás esetén szigorúan szabályozott, hogy a feleknek milyen kérdésekben kell megegyezniük egymással, melyhez mindenképpen ajánlott válóperes ügyvédhez fordulni. Ilyen bontóper esetén azonban az érintetteknek nem kell kapcsolatukat érintő, adott esetben érzékeny kérdésekre felelniük. A bíróság érvényes megállapodás nyomán és kiskorú gyermek hiányában már akár az első tárgyaláson felbonthatja a házasságot. Ellenben, ha kiskorú gyermek is érintett a válással, akkor 2 tárgyalásra is sor kerülhet. Az ilyen típusú válás esetében a mindkét fél számára megfelelő egyezség létrehozásához érdemes gyakorlott ügyvédhez, válóperes ügyvédhez fordulni.

Ezzel szemben közös megegyezés hiányában, azaz tényállásos bontóper esetében az eljárás során több tárgyalási alkalommal kell a feleknek a bíróságon megjelenni. Itt közös életük számos mozzanata megvitatásra kerülhet, ami mind érzelmileg, mind anyagilag megterhelő lehet, és akár évekig is elhúzódhat. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a feleknek az eljárás folyamán bármikor lehetőségük van egymással egyezséget kötni, amelyhez szintén hatékony segítséget tud nyújtani a válóperes ügyvéd.

Házassági vagyonjogi szerződéssel (házassági szerződéssel), vagy élettársi vagyonjogi szerződéssel elkerülhetővé válnak adott esetben a tényállásos bontóperek elhúzódásai és anyagi-lelki megterhelései. Hiszen a felek még kapcsolatuk fennállása alatt (akár már a házasságot megelőzően is) megegyeznek a vagyonukat érintő kérdésekben és vagyonjogi szerződést kötnek egymással. Ezáltal a későbbiek során egy esetleges válás gyorsabban, kevésbé megterhelően tud lezajlani. Akár békésebb válást eredményezhet, ami a távolabbi jövőre nézve fontos lehet.

Házassági szerződésekben jártas ügyvédként hatékony segítséget tudok nyújtani ügyfeleim részére. Továbbá kellően diszkréten tudom kezelni az ilyen szerződésekkel kapcsolatosan felmerülő kérdéseket.

Házassági bontóperre alapesetben az a bíróság illetékes, amelynek illetékességi területén a házastársak utolsó közös lakóhelye volt, de ha ez nem állapítható meg, akkor legvégső esetben a Pesti Központi Kerületi Bíróság fog eljárni.

Ha külföldön élő házastárs szeretné kezdeményezni a bontópert, magyar bíróság előtt is megteheti állampolgársági alapon.

Ha pedig már házassági per van folyamatban, kizárólag annak bírósága előtt indítható az ugyanazon házasságra vonatkozó újabb házassági és házassági vagyonjogi per.