Menü Bezárás

Követeléskezelés

Tartozás behajtására a követeléskezelés területén léteznek peres és peren kívüli eszközök is. Ezek bármelyikének igénybevételéhez érdemes ügyvéd segítségét kérni. Ilyen követeléskezelési eszközök lehetnek többek közt az ügyvédi felszólító levél az adós részére vagy éppen egy hitelezői igény érdemi vitatása. Továbbá fizetési meghagyásos eljárás lebonyolítása; felszámolási, peres és vagy éppen végrehajtási eljárás kezdeményezése. Emellett nagyon fontos az adós anyagi helyzetének, fizetési hajlandóságának felmérése. Ennek kapcsán szintén javasolt követeléskezelés területén gyakorlattal rendelkező ügyvédhez fordulni.

Ezen a jogterületen az alábbi szolgáltatásokkal állok ügyfeleim rendelkezésére:

  • Ügyvédi felszólító levél (beleértve a felszámolás iránti kérelmet megelőző írásbeli felszólítást is) megfogalmazása és szerkesztése;
  • Adós anyagi helyzetének, fizetési hajlandóságának felmérése;
  • Fizetési meghagyásos eljárás lebonyolítása;
  • Felszámolási eljárás kezdeményezése;
  • Hitelezői igénybejelentés;
  • Képviselet a különféle követeléskezelési és bírósági eljárások során;
  • Egyezségek megkötése;
  • Peres és végrehajtási eljárás kezdeményezése;
  • Jogi tanácsadás

 

Gyakran ismételt kérdések

  • 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről (Ptk.)
  • 2016. évi CXXX. törvény a Polgári Perrendtartásról (Pp.)
  • 1994. évi LIII. törvény a bírósági végrehajtásról
  • 2009. évi L. törvény a fizetési meghagyásos eljárásról
  • 1991. évi XLIX. törvény a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról (Csődtörvénv)

A követeléskezelés leggyakorlatiasabb és leggyorsabb érvényesítési módja a fizetési meghagyásos eljárás. A bírósági igényérvényesítéssel szemben költséghatékonyabb és lényegesen gyorsabb alapesetben. Fontos azonban, hogy ha az adós ellentmond a fizetési meghagyásnak, akkor az eljárás perré alakul át.

Az FMH rövidítés a fizetési meghagyást takarja. Ez közjegyzői hatáskörbe tartozó nemperes eljárás, a fizetési meghagyásos eljárás alapja. Ez az eljárás a követeléskezelés gyors és hatékony eszköze, hiszen akár néhány héten belül eredményre vezethet. Ha a lejárt követelés pénz megfizetésére irányul és összege a 3 millió forintot nem haladja meg, akkor azt fizetési meghagyás útján kell érvényesíteni. Azonban nincs helye a fizetési meghagyásos eljárásnak, ha:

  • a tartozással érintett feleknek (adósnak vagy hitelezőnek) nincs ismert belföldi kézbesítési címe (azaz nincs székhelye vagy képviselete, illetőleg lakó- vagy tartózkodási helye);
  • a követelés munkaviszonyból vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból (pl.: közalkalmazotti jogviszonyból, szolgálati jogviszonyból, közfoglalkoztatási jogviszonyból, a sporttörvény alapján kötött munkaszerződéses jogviszonyból, szakképzés során kötött tanulószerződésből eredő jogviszonyból, nemzeti felsőoktatási törvény szerinti hallgatói munkaszerződésből eredő jogviszonyból, illetve szociális szövetkezettel és foglalkoztatási szövetkezettel létesített tagi munkavégzési jogviszonyból), illetve a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvényben meghatározott közszolgálati vagy közigazgatási szerződéses jogviszonyból ered, és az ügy tárgya a jogviszony létrejötte, módosulása, megszűnése vagy a munkaviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, illetve fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény;
  • a követelés összege a 30 millió forintot meghaladja;
  • zálogjogi jogviszonyból származik a követelés;
  • az eljárásban több jogosult vagy kötelezett szerepel, és a főkövetelések közt több, nem azonos követelés szerepel.

Ilyen esetekben a pénzkövetelés csak bíróság előtt, peres úton érvényesíthető, vagy ha az adós nem természetes személy, akkor felszámolási eljárás megindításának is helye lehet.

A fizetési meghagyásos eljárásban az eljáró közjegyzőt véletlenszerűen sorsolja ki az elektronikus rendszer.  Így az FMH eljárásban a közjegyző illetékessége az egész országra kiterjed. Ez azt jelenti, hogy hazánk bármelyik közjegyzőjéhez benyújthatjuk papíralapon az FMH kibocsátása iránti kérelmünket, ha természetes személyek vagyunk.  Emellett akármelyik közjegyzőtől kaphatunk FMH-t.

A jogi személy, valamint az elektronikus ügyintézés és bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (E-ügyintézési törvény) alapján elektronikus ügyintézésre kötelezett egyéb személy az FMH kibocsátása iránti kérelmét kizárólag elektronikus úton terjesztheti elő a https://fmh.mokk.hu oldalon található rendszeren keresztül, kivéve, ha a fizetési meghagyásos eljárásról szóló törvény szerint a beadványához papíralapú mellékletet csatol. A MAGYAR ORSZÁGOS KÖZJEGYZŐI KAMARA által működtetett elektronikus rendszer révén nyújtható be az FMH kibocsátása iránti kérelem természetes személyek esetén e-személyi igazolványhoz tartozó aláírással ellátva, nem természetes személyek esetén pedig minősített elektronikus aláírás mellett. Kivételes esetben az FMH kibocsátását célzó beadvány szóban és is előterjeszthető, ha a kérelmező jogi képviselő nélkül eljáró természetes személy, vagy olyan nem természetes személy, mely nem kötelezett elektronikus ügyintézésre.

Az FMH rendszer kezelése és az azon keresztüli ügyintézés olyan rutint igényel, amellyel a követeléskezelés ügyvéd rendelkezik.

A kérelmező a kérelem benyújtásakor köteles megfizetni az eljárás díját. Ennek mértéke pénzkövetelés esetén az eljárás megindításakor fennálló követelés járulékok nélkül számított összegének a 3%-a. De minimum 8.000 forint; illetve annyiszor 1.600 forint, ahány fél az eljárásban részt vesz, de maximum 300.000 forint.

Az eljárási díjat a követeléskezelés során vagy közvetlenül az ügyfél utalja át a MOKK részére, vagy az eljáró ügyvéd fizeti meg azt, miután díjbekérővel bekérte az ügyféltől annak költségét.

Az eljáró közjegyző az előterjesztett papíralapú kérelem alapján az FMH-t legkésőbb a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül bocsátja ki. Elektronikus úton előterjesztett kérelem alapján pedig 3 munkanapon belül kibocsátja ki. Mindkét esetben postai úton küldi meg a kötelezett részére.

Ha a kötelezett a jogosult követelését elismeri vagy arra nem nyilatkozik, az FMH a kézhezvételt követő 16. napon jogerőssé válik. Amennyiben az adós a jogerő ellenére sem fizet, a hitelező jogosult az FMH-ban megjelölt összeg vonatkozásában végrehajtást kezdeményezni. A végrehajtást szintén a MOKK elektronikus FMH rendszerén keresztül lehet megindítani elektronikus kapcsolattartás esetén.

Ha a kötelezett a jogosult követelésének a részére nyitva álló 15 napos határidőben ellentmond, az eljárás az ellentmondással érintett részben perré alakul. Ez azt jelenti, hogy az eljárás átkerül a közjegyző hatásköréből a bíróság hatáskörébe. Így a bíróság előtt folyik tovább. (Az ellentmondást az eljáró közjegyzőhöz kell megküldeni, illetve a MOKK FMH rendszerben kell megtenni. Ennek határideje a fizetési meghagyás kézhezvételét követő 15 nap.) Ez esetben az illetéket ki kell egészíteni 6%-ra és elő kell készíteni, valamint be kell nyújtani a keresetet a perré alakulást megállapító végzés kézhezvételétől számított 15 napon belül.

Amennyiben az FMH legalább részben jogerőre emelkedett, a jogosult kérheti annak végrehajtását. A végrehajtás csak annál a közjegyzőnél kérhető, akinél az FMH jogerőre emelkedett. Elektronikus út esetén a MOKK FMH rendszerében kérhető. A végrehajtást nem kötelező a teljes jogerős összegre kérvényezni, annál kevesebbre is lehet. Fontos, hogy ha a jogosult jogi képviselővel eljárva hiányos kérelmet terjeszt elő, ott nincs hiánypótlás, csak visszautasítás.

Ha a kötelezett elismeri, hogy vele szemben a jogosult követelése fennáll, ám nem tud fizetni, akkor kérheti a követelt összeg részletekben való megfizetését, illetve a teljesítési határidő halasztásának az engedélyezését. Ezt kizárólag az ellentmondásra nyitva álló határidőben (azaz az FMH kézhezvételtől számított 15 napon belül) van lehetősége.

Ha a jogosult hozzájárul a kötelezett kérelméhez, vagy az a közjegyző döntése alapján nem sérti a felek méltányolható érdekeit, akkor a közjegyző kivételesen helyt ad a kötelezett kérelmének. Ha a kötelezett bármely részletet elmulasztja megfizetni, azonnal az egész tartozás esedékessé válik, s a jogosult végrehajtási eljárást indíthat a meg nem fizetett követelés végrehajtása érdekében.

A részletfizetés, illetve a fizetésre halasztás iránti kérelem egyaránt díjköteles beadvány. A kötelezettnek a díjalap 1%-át, de legalább 8.000, legfeljebb 15.000 forintot kell megfizetnie a Magyar Országos Közjegyzői Kamara részére.

A jelenleg hatályos csődtörvényi előírások alapján többek közt akkor rendelik el az adós cég felszámolását, ha az adós nem vitatott vagy elismert, szerződésen alapuló tartozását a teljesítésre nyitva álló határidő leteltét követő 20 napon belül sem egyenlítette ki vagy nem vitatta, s az ezt követő írásbeli hitelezői fizetési felszólításra sem teljesítette. Ugyanakkor fontos, hogy ezen a jogcímen csak – a kamatok és járulékok figyelembevétele nélküli – 200.000,-Forint feletti követelések kapcsán lehet megindítani az adós felszámolását. Az adós akkor vitatja érdemben a hitelezői igényt, ha kétségbe vonja a fizetési kötelezettség jogcímét, esedékességét, fennállását, mértékét vagy összegét. Ezt az adós legkésőbb a már említett hitelezői fizetési felszólítás kézhezvételét megelőzően írásban teheti meg.

Mindezek alapján mind a felszólító levél, mind a vitatás időzítésének helyes megfogalmazásának döntő szerepe van. Ezek kapcsán kizárólag tapasztalt ügyvéd tud hatékony tanácsot adni, illetve megfelelően eljárni.

A felszámolást elrendelő végzés Cégközlönyben való közzétételét követően 40 nap áll a hitelezők rendelkezésre, hogy a felszámolóhoz bejelentsék hitelezői igényüket, és a felszámoló azokat nyilvántartásba vegyen, azaz esélyük keletkezzen az igényük érdemi kielégítésére.

A szükséges díjak megfizetése mellett fontos, hogy a követelés jogcímét, összegszerűségét és az esetleges késedelmi kamatot is részletesen leírjuk, valamint alátámasszuk.

Továbbá a Csődtörvény 57. § (1) bekezdése szerinti megfelelő besorolás is lényeges a kielégítés szempontjából. Ennek kapcsán fontos, hogy ha a hitelező KKV-nak minősül (és ezt alá is tudja támasztani), akkor az ún. d) osztályba lehet sorolni a követelését, ami megelőzi az ún. f) osztályba tartozó egyéb követeléseket, ahova amúgy főszabály szerit sorolódna.

Mindezek mellett az is lényeges, hogy ha az adós anyagi helyzete alapján nem várható érdem eredmény a felszámolás lefolytatásától, akkor a követelés bejelentésével egyidejűleg a magas díj (összesen a tőke 1,5%-a) helyett pár ezer forintért lehet ún. behajthatatlansági nyilatkozatot kérni, amely folytán a tartozást le lehet írni a társasági adóból.

A 40 napon túl, de 180 napnál nem később bejelentett hitelezői igényeket a felszámoló szintén nyilvántartásba veszi, azonban ezeket már csak a 40 napon belül bejelentett igények kielégítése után fennmaradó vagyonból elégíti ki. A gyakorlatban ezért érdemes figyelni, hogy az üzleti partnereinkről milyen tartalommal jelennek meg közlemények a Cégközlönyben, és esetlegesen ügyelni kell a 40 napon belüli igénybejelentésre.

A 180 napos határidő jogvesztő, így annak elmulasztását követően a felszámoló már egyáltalán nem veszi nyilvántartásba a hitelezői igényeket.